* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• V-hooks and 40” knotted chain included in standard model
• On EM mode, the fixture output is a minimum of 3750lm for 90 minutes, when
fully charged
• CCT Selectable available on all wattages. Fixtures are set to 5000K as a default
factory setting
• UL Listed for damp locations
| Part Number | HLS-200WHF-CSCRTA |
|---|---|
| Manufacturer | Maxlite |
| Watts | 200 Watts |
| Lumens | 31000 |
| CRI | ≥80 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 90° |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| IP_Rating | IP65 |
| Input Voltage | 480V |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | 31.10"x10.20"x1.80" |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |