* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Outputs: 1,800 and 2,200 lm
• Input Voltage: 120-277V, determined by fluorescent ballast
• UL Type-A, compatible with most electronic instant-start,T8 ballasts
• All frosted glass construction with plastic end caps
• Beam Angle: 320°
• Suitable for use in dry and damp locations
• Suitable for use in enclosed fixture
• Not for use with T12 magnetic or electronic ballasts
• Not for use with T8 magnetic or HO ballasts
• Not for use or to be wired to “mains voltage”
| Part Number | L10.5T8DF450-GA |
|---|---|
| Manufacturer | Maxlite |
| Watts | 10 Watts |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| CRI | >80 |
| Lumens | 1800 |
| Lumens Per Watt | 145 |
| Beam Angle | 180° |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | 47.72"X1.02" |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() |
| UPC Code | 767627311017 |
| Warranty | 5 Year |