* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Voltage (UL TYPE-B): 120V-277V applications
• Color Rendering Index (CRI): ≥83
• Beam angle: 330˚
• THD <20%
• Power factor: ≥ 0.90
• Dual Mode: Can be used with compatible fluorescent ballast (UL-A) and ballast bypass (UL-B)
• Ballast bypass (UL-B): Can be wired for single-ended power or double-ended power.
• Compatible with shunted and non-shunted lamp holders
• Instant on
• Mercury free and virtually no UV or IR light
| Part Number | L12T8AB440-CG |
|---|---|
| Manufacturer | Maxlite |
| Watts | 12 Watts |
| Color Temperature | 4000 Kelvin |
| CRI | >80 |
| Lumens | 1650 |
| Lumens Per Watt | 123 |
| Beam Angle | 330° |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
| Dimensions | 47.89"x1.20" |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() |
| UPC Code | 767627129391 |
| Warranty | 5 Year |