* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• PET coated glass
• 0-10V dimmable
• 120-277V
• 3500K, 4000K and 5000K CCTs available
• Rated lifetime 50,000 hours
• For use with MaxLite independent drivers
• Flicker-free
• Efficacy 117–136 lm/W
| Part Number | L13T5EX235-CG |
|---|---|
| Manufacturer | Maxlite |
| Watts | 13 Watts |
| Color Temperature | 3500 Kelvin |
| CRI | >80 |
| Lumens | 1550 |
| Lumens Per Watt | 119 |
| Beam Angle | 240° |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Input Voltage | 48V |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
| Dimensions | 22"X.067" |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() |
| UPC Code | 767627932977 |
| Warranty | 5 Year |