* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• THD <25%
• Easy retrofit into most common linear fluorescent fixtures
• Simple ballast bypass, double-ended wiring schematic
• Instant on
• Mercury free and virtually no UV or IR light
• Dimmable: 10-100%. Use with Maxlite dimmer only.
| Part Number | L38T8DEFA840-CG |
|---|---|
| Manufacturer | Maxlite |
| Watts | 38 Watts |
| Color Temperature | 4000 Kelvin |
| CRI | 80 |
| Lumens | 5500 |
| Lumens Per Watt | 145 |
| Beam Angle | 160° |
| Rated Life | 60,000 hours + |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
| Dimensions | 94"x1.10" |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| UPC Code | 767627038228 |
| Warranty | 5 Year |