Maxlite LS3-8U65WCSCRTA, Linear Strip Gen 3 96", Wattage Select 65/75/90 Watt, Color Select 3500/4000/5000K, Control Ready, TAA, 110997
Big coverage with built in flexibility, this 8ft Linear Strip Gen 3 lets you switch between 65W, 75W, and 90W while choosing from 3500K, 4000K, or 5000K. Control ready and TAA compliant, it handles large spaces without acting complicated about it.
SKU
LS3-8U65WCSCRTA
More Information
Part Number LS3-8U65WCSCRTA
Manufacturer Maxlite
Watts 45 Watts, 55 Watts, 65 Watts
Color Temperature 2700 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin
CRI ≥ 80
Beam Angle 110°
Input Voltage 120V-277V
Certifications ,
Dimensions 8 ft
Dimmable Yes
Minimum Operating Temperature -4
Maximum Operating Temperature 122
Lead Time In Stock - Quick Ship
Warranty 10 Year
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxlite LS3-8U65WCSCRTA, Linear Strip Gen 3 96", Wattage Select 65/75/90 Watt, Color Select 3500/4000/5000K, Control Ready, TAA, 110997
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: Maxlite LS3-8U65WCSCRTA, Linear Strip Gen 3 96", Wattage Select 65/75/90 Watt, Color Select 3500/4000/5000K, Control Ready, TAA, 110997