* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
A cost-effective utility wrap with tremendous flexibility, the LSU Series is both wattage and CCT selectable, controls ready, and provides an emergency battery backup option.
** Currently out of stock. Please contact us for the stock date. **
• CCT and Wattage selectable
• Controls Ready – can be paired with the new cMax controls nodes
• 0-10V dimming standard
• CRI>80
• Universal voltage 120-277V
• L70 lumen maintenance of 100,000 hours
• Sheet metal (steel) housing and PMMA lens for smooth diffused distribution
• Operating temperature: -4°F to 122°F, except fixtures with EM option
| Part Number | LSV4U23WCSCREM |
|---|---|
| Manufacturer | Maxlite |
| Watts | 23 Watts |
| Lumens | 6240 |
| CRI | ≥80 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 130° |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Dimensions | 49.80"X5"X3.50" |
| Warranty | 10 Year |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| UPC Code | 767627008184 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |