Bright and ready to adjust, this 100W flood light features an adjustable beam and selectable CCT to match any setup. With a photocell and knuckle slipfitter, it handles positioning and timing like it has done this a hundred times.
SKU
MSF100UA-CSBKPCTA
The MaxLite Slim Flood Light family delivers high performance in a small, cost-effective package. Larger wattages (100–320W) are available with either a 2 3/8” OD knuckle slipfitter or a yoke mounting. All models are CCT selectable, allowing customers to choose from 3000K, 4000K, or 5000K. The 100–150W versions have an integral photocell that can be turned on or off, while the 210–320W versions include a 7-pin NEMA twist-lock receptacle with a shorting cap, allowing customers to install a twist-lock photocell or control node if required. Additionally, all models have adjustable beam angles, enabling customers to customize the optics to their application.
More Information
Part Number MSF100UA-CSBKPCTA
Manufacturer Maxlite
Watts 100 Watts
Lumens 13700/15100/14700
CRI ≥80
Color Temperature 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin
Input Voltage 120V-277V