Compact but still in control, this 45W flood light offers adjustable beam and selectable wattage and CCT. With a photocell and versatile mounting, it adapts quickly without making things complicated.
SKU
MSF45UA-CSBKTYPCTA
The MaxLite Slim Flood Light family delivers high performance in a small, cost-effective package. Larger wattages (100–320W) are available with either a 2 3/8” OD knuckle slipfitter or a yoke mounting. All models are CCT selectable, allowing customers to choose from 3000K, 4000K, or 5000K. The 100–150W versions have an integral photocell that can be turned on or off, while the 210–320W versions include a 7-pin NEMA twist-lock receptacle with a shorting cap, allowing customers to install a twist-lock photocell or control node if required. Additionally, all models have adjustable beam angles, enabling customers to customize the optics to their application.
More Information
Part Number MSF45UA-CSBKTYPCTA
Manufacturer Maxlite
Watts 45 Watts
Lumens 5850/6525/6300
CRI ≥80
Color Temperature 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin
Input Voltage 120V-277V