Big on flexibility, this recessed architectural downlight engine lets you switch between 30W, 40W, and 50W while choosing from 2700K to 5000K. With Triac and 0-10V dimming plus TAA compliance, it adapts to the space without making lighting decisions stressful.
SKU
RADM-30WCSTA
More Information
Part Number RADM-30WCSTA
Manufacturer Maxlite
Watts 30 Watts, 40 Watts, 50 Watts
Lumens 2900/3800/4500
CRI ≥90
Color Temperature 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin
Dimmable No
Input Voltage 120V-277V