Maxlite RCF10N35TWMSTA, Universal Downlight 10", 35 Watt, 120-277 Volt, Tunable White 2700K-6500K, PIR Sensor With Network Controls, TAA, 113933
Smart lighting with a built in brain, this 10 inch universal downlight delivers 35W with tunable white from 2700K all the way to 6500K. Add in PIR sensing and network controls, and it basically knows what the room needs before anyone asks.
SKU
RCF10N35TWMSTA
More Information
Part Number RCF10N35TWMSTA
Manufacturer Maxlite
Watts 35 Watts
Lumens 3,800
CRI ≥90
Color Temperature 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin
Dimmable No
Input Voltage 120V-277V
Rated Life 50,000 hours +
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxlite RCF10N35TWMSTA, Universal Downlight 10", 35 Watt, 120-277 Volt, Tunable White 2700K-6500K, PIR Sensor With Network Controls, TAA, 113933
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: Maxlite RCF10N35TWMSTA, Universal Downlight 10", 35 Watt, 120-277 Volt, Tunable White 2700K-6500K, PIR Sensor With Network Controls, TAA, 113933