Maxlite SBRD-6R13T9CS-W-6PK, Slim Baffle Round Downlight 6", 13 Watt, 120 Volt, Triac Dimming, CCT Selectable 2700/3000/3500/4000/5000K, 6 Pack, White, 112161
Classic baffle styling meets modern flexibility, this 6 inch round downlight delivers 13W with selectable color temperatures from 2700K to 5000K. With smooth Triac dimming and a handy 6 pack setup, it makes lighting upgrades feel quick and painless.
SKU
SBRD-6R13T9CS-W-6PK
More Information
Part Number SBRD-6R13T9CS-W-6PK
Manufacturer Maxlite
Watts 13 Watts
Lumens 1100
Color Temperature 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin
Dimmable No
Input Voltage 120V
Minimum Operating Temperature -4
Maximum Operating Temperature 104
Dimensions 6"
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxlite SBRD-6R13T9CS-W-6PK, Slim Baffle Round Downlight 6", 13 Watt, 120 Volt, Triac Dimming, CCT Selectable 2700/3000/3500/4000/5000K, 6 Pack, White, 112161
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: Maxlite SBRD-6R13T9CS-W-6PK, Slim Baffle Round Downlight 6", 13 Watt, 120 Volt, Triac Dimming, CCT Selectable 2700/3000/3500/4000/5000K, 6 Pack, White, 112161