* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Up to 5 optical options: narrow - wide
• Universal voltage (120-277V) and high voltage (220-480V) Options
• 6kV + 10kA minimum surge protection, 20kA option
• Slipfitter or yoke (suitable for Cross-Arms) mounting choices
• Integral controls options - from simple On/Off photocell to dimming and dynamic theatrical effects
• Field installable visor and laser pointer (for aiming) accessories available
| Part Number | "The FieldMax Sports/HO Flood is the perfect solution for either sports fields or large areas. It has 3 wattage packages and up to 5 optical choices which can be tailored to your specific application. It works great for football, soccer, baseball and m |
|---|---|
| Manufacturer | Maxlite |
| Watts | 600 Watts |
| Lumens | 101813 |
| CRI | 70+ |
| Color Temperature | 4000 Kelvin |
| Beam Angle | 40° |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Dimensions | 21.7inX22.5inX29.3in |
| IP_Rating | IP65 |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 767627042812 |