Maxlite SSRD-6R13T9CS-W-6PK, Slim Smooth Round Downlight 6", 13 Watt, 120 Volt, Triac Dimming, CCT Selectable 2700/3000/3500/4000/5000K, 6 Pack, White, 112157
Clean, slim, and easy to work with, this 6 inch round downlight delivers 13W with selectable color temperatures from 2700K to 5000K. Packed as a convenient 6 pack with smooth Triac dimming, it makes upgrading lighting feel way less complicated.
SKU
SSRD-6R13T9CS-W-6PK
More Information
Part Number SSRD-6R13T9CS-W-6PK
Manufacturer Maxlite
Watts 13 Watts
Lumens 1100
Color Temperature 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin
Dimmable No
Input Voltage 120V
Minimum Operating Temperature -4
Maximum Operating Temperature 104
Dimensions 6"
Warranty 5 Year
Lead Time In Stock - Quick Ship
Write Your Own Review
You're reviewing:Maxlite SSRD-6R13T9CS-W-6PK, Slim Smooth Round Downlight 6", 13 Watt, 120 Volt, Triac Dimming, CCT Selectable 2700/3000/3500/4000/5000K, 6 Pack, White, 112157
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: Maxlite SSRD-6R13T9CS-W-6PK, Slim Smooth Round Downlight 6", 13 Watt, 120 Volt, Triac Dimming, CCT Selectable 2700/3000/3500/4000/5000K, 6 Pack, White, 112157