* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
• Power/Wattage selectable
• Highest efficacy in the industry -150 Lumens per watt
• Controls Ready – can be paired with the new cMax controls nodes
• Controls port integrated into the lens of the fixture
• Quick installation of Troffer Retrofit Kit in existing luminaire without the need to break the ceiling plenum
• CCT Selectable: 3500K/4000K/5000K
• On EM mode, The fixture CCT will be set to 5000K
• On EM mode, the fixture output a minimum of 1050 lumens for 90 minutes, when fully charged
| Part Number | TRK24D19CSCR/2PK |
|---|---|
| Manufacturer | Maxlite |
| Watts | 19 Watts |
| Lumens | 2940 |
| CRI | ≥80 |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Dimmable | No |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | 47.80"X3.10"X23.90" |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| UPC Code | 767627055041 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |