* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Step down transformer is an accessory offered to take 277V supply voltage and reduce it to 120V. The transformer is installed by a qualified electrician on a supply junction box before the 120V load and is 300VA rated. To calculate usable load, derate by 25%.
Nora NA-27750MC Step Down Transformer, 227V to 120V
Step down transformer is an accessory offered to take 277V supply voltage and reduce it to 120V. The transformer is installed by a qualified electrician on a supply junction box before the 120V load and is 300VA rated. To calculate usable load, derate by 25%
Dimming – Primary Side
Dimming on the primary side must be done with a 277V low voltage magnetic dimmer
Dimming – Secondary Side
Dimming on the secondary side (120V) must be done with a recommended compatible dimmer for the secondary load type
Minimum Clearance
Must be a minimum of 3″ from thermal insulation and 1/2″ from adjacent building components
Labels and Listings
UL Recognized
| Part Number | NA-27750MC |
|---|---|
| Manufacturer | Nora Lighting |
| Watts | 50 Watts |
| Input Voltage | 277V |
| Output Voltage | 120V |
| Dimensions | 4-1/4" x 2- /4" |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | 1 Year |
| Specification Sheet | |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| UPC Code | 732180819454 |