* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Decorative architectural die-cast outdoor luminaire includes a heater pack for cold weather applications. Luminaire includes a photosensor that will turn the 1250lm general light on after dawn and off in the morning. During a power loss, an internal battery will turn the luminaire on at 400lm for 90 minutes.
FEATURES
| Part Number | NE-921LED |
|---|---|
| Manufacturer | Nora Lighting |
| Watts | 5 Watts, 16 Watts |
| Lumens | 400lm / 1250lm |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Dimensions | See Image |
| Warranty | 3 Year |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Specification Sheet | |
| Maximum Operating Temperature | 50°C ambient temperature |
| UPC Code | 732180706549 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |