* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
PRODUCT DESCRIPTION: 1" Iolite NTF reflectors can be specified for use with Iolite new construction housings. Bullnose reflector with a filleted aperture which allows for minimal aperture brightness while still producing the nadir footcandles.
FEATURES: · 600lm / 9W or 10W · 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K @ 90+ CRI · Comfort Dim Technology · 60° (Flood) optic installed, 40° (Narrow flood) and 20° (Spot) optics included · 5-Year limited warranty
COMPATIBLE HOUSINGS: Reflectors are compatible with respective Iolite housings manufactured by Nora Lighting.
| Part Number | NIO-1SNB |
|---|---|
| Manufacturer | Nora Lighting |
| Recessed Can Size | 1 Inch |
| Watts | 9 Watts, 10 Watts |
| Lumens | 600lm |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 20°, 40°, 60° |
| Dimmable | Yes |
| Input Voltage | 120V, 120V-277V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | 0˚C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Dimensions | See Image |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 732180311767 |
| Lead Time | Ships in 2-3 Business Days |