* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
IC rated aluminum die-cast LED module with two tension steel spring clips. Module includes a 6″ quick connect wire and threaded to fit the trim and transfer heat. Iolite can-less LED modules require a compatible driver box and trim.
Compatible driver box: NJCB-09
Features
| Part Number | NIOC-1LED |
|---|---|
| Manufacturer | Nora Lighting |
| Recessed Can Size | 1 Inch |
| Watts | 9 Watts |
| Lumens | 900lm |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin |
| Dimmable | Yes |
| Input Voltage | 120V, 120V-240V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | 0° |
| Maximum Operating Temperature | 30°C |
| Dimensions | See Spec Sheet |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Specification Sheet | |
| UPC Code | 732180744992 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |