* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Sleek, sturdy, and straightforward. The M1+ downlights feature high-grade die-cast trims in matte black or powder white. With a pre-wired junction box included as standard, they offer a brilliant, faff-free solution for any space.
FEATURES
·No housing required - IC Airtight rated
· Easy installation for remodel or new construction applications · Square trim accessory available
· Quick disconnect allows for extended lengths
· Delivering up to 600 lumens
· 2700K or 3000K @ 90+ CRI
· 120V input; Triac or ELV dimming
· 5-year limited warranty · cETLus Listed for Wet Locations
| Part Number | NM1-PRDC |
|---|---|
| Manufacturer | Nora Lighting |
| Recessed Can Size | 1 Inch |
| Watts | 9 Watts |
| Lumens | 600 |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin |
| Dimmable | Yes |
| Input Voltage | 120V |
| Minimum Operating Temperature | 0-30°C |
| Maximum Operating Temperature | 30°C |
| Dimensions | See Spec Sheet |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 732180280308 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |