* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
M2 downlight series features quality and convenience for easy installation in new construction or remodel applications, no housing is required. M2 includes a quick connect that allows the junction box to easily disconnect and mount in the ceiling.
Features
M2 downlight series features quality and convenience for easy installation in new construction or remodel applications, no housing is required. M2 includes a quick connect that allows the junction box to easily disconnect and mount in the ceiling.
Features
Lumens / Wattage: 500lm / 6W
Color Temperature: 2700K or 3000K
CRI: 90+
Finish: Matte Black or Matte Powder White
| Part Number | NM2-2R270 |
|---|---|
| Manufacturer | Nora Lighting |
| Recessed Can Size | 2 Inch |
| Watts | 6 Watts |
| Lumens | 500lm |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin |
| Beam Angle | Not Specified |
| Dimmable | Yes |
| Input Voltage | 120V |
| Rated Life | 35,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | 0°C ambient temperature |
| Maximum Operating Temperature | 40°C ambient temperature |
| Dimensions | See Image |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 732180999682 |
| Lead Time | Build Item 7-10 Days |