* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
· No housing required - IC Air-Tight rated · Easy installation for remodel or new construction applications · Square trim available for an alternative appearance · Quick disconnect allows for extended lengths · 2700K or 3000K @ 90+ CRI · Triac or ELV dimming · 5-year limited warranty · ENERGY STAR certified · cETLus Listed for Wet Locations
4″ M4 Round LED downlight are ideal for remodel or new constructions in residential and light commercial applications. IC Air-Tight rated luminaires require no housing, making installation easy.
Features
Input Voltage: 120V
Lumens / Wattage: 1100lm / 15W
Color Temperature: 2700K or 3000K
Color Rendering Index: 90+ CRI
Finish: Matte Black or Matte Powder White
| Part Number | NM4-RDC |
|---|---|
| Manufacturer | Nora Lighting |
| Recessed Can Size | 4 Inch |
| Watts | 15 Watts |
| Lumens | 1100lm |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin |
| Dimmable | Yes |
| Input Voltage | 120V |
| Rated Life | 60,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | 25°C |
| Dimensions | See image |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Specification Sheet | Upon Request |
| UPC Code | 732180817818 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |