* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
LED Backlit can be utilized in offices, conference rooms, libraries and other tasks areas where general illumination is desired. The white diffused lens optimizes output while diffusing LED diode image. LED Backlit Panels are available in field selectable color temperature (3000K, 3500K or 4000K) or a dedicated 5000K.
FEATURES · Dedicated 5000K CCT or Field Selectable Color Temperature (3000K, 3500K or 4000K) · 1' x 4', 2' x 2' or 2' x 4' sizes · Surface, pendant and hard ceiling recessed kits available · 0-10V dimming down to 5% · Universal 120-347V input · cULus listed for damp location
Ordering Example: NPDBL-E14/334W = 1' x 4' LED Backlit Panel, 3500lm / 30W, Tunable White 3000K / 3500K / 4000K, White finish
LED Backlit can be utilized in offices, conference rooms, libraries and other tasks areas where general illumination is desired. White opalescent diffused lens optimizes output while reducing LED diode image.
FEATURES
| Part Number | NPDBL-E14 |
|---|---|
| Manufacturer | Nora Lighting |
| Watts | 30 Watts |
| Lumens | 3500lm |
| CRI | 80+CRI |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
| Rated Life | 60,000 hours + |
| Dimensions | 1' x 4' |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 732180020362 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |