* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
LED Backlit can be utilized in offices, conference rooms, libraries and other tasks areas where general illumination is desired. The white diffused lens optimizes output while diffusing LED diode image. LED Backlit Panels are available in field selectable color temperature (3000K, 3500K or 4000K) or a dedicated 5000K.
FEATURES
LED Backlit can be utilized in offices, conference rooms, libraries and other tasks areas where general illumination is desired. White opalescent diffused lens optimizes output while reducing LED diode image.
FEATURES
• Field Selectable CCT (3000K, 3500K, 4000K) or Dedicated 5000K
• Fits most grid ceilings
• Surface, Pendant and Hard ceiling recessed kits available
• Dimmable with compatible 0-10V dimmer
• 120-347V
• DLC Listed
Lumens / Wattage: 3500lm / 30W
Color Temperature: Field Selectable (3000K / 3500K / 4000K)
Finish: White
Accessories:
NPDBL-JB4X4 = 4′ Junction box for daisy chaining
NPD-22DFK = Surface Mount Frame
NPDBL-22RFK = Recessed Mounting Kit
NPDBL-PKW = Pendant Mounting Kit
| Part Number | NPDBL-E22/334 |
|---|---|
| Manufacturer | Nora Lighting |
| Watts | 30 Watts |
| Lumens | 3500lm |
| CRI | 80+CRI |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
| Rated Life | 60,000 hours + |
| Dimensions | 1' x 4' |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 732180020379 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |