* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
4″ Ultra slim LED surface mount boasts a low-profile form factor, lending it a sleek design. Trim easily removes for installation and can easily be swapped with different finish. The Slim is ideal for residential or commercial spaces and creates a polished aesthetic.
| Part Number | NSLIM-4RL1TWMPW |
|---|---|
| Manufacturer | Nora Lighting |
| Recessed Can Size | 4 Inch |
| Watts | 11 Watts |
| Lumens | 800lm |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 100° |
| Dimmable | Yes |
| Input Voltage | 120V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | 35°C |
| Dimensions | See Image |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 732180834952 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |