* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
FEATURES · Two luminaires available in three-kelvin temperatures each (One luminaire offers 2700K, 3000K or 3500K, another is offered in 3000K, 4000K or 5000K) · Edge lit design eliminates LED diode image · Excellent color rendition - 90+ CRI · 475 Lumens/ 7 watts per foot average · Available in 6 different lengths · Dark Bronze or White Finish · Built-in on/off rocker switch and 3 positions sliding color temperature switch · Linkable up to 400 Watts fixtures · 3 wire grounded electrical port on both ends for power or linking · Quick connect stab-in connectors included · Captive Screws for easy mounting · Integral electronic dimmable driver
LEDUR TW allows the end user to select between three different CCT at any time with a three-position switch. The edge-lit placement of the LEDs provides smooth uniform light across the counter surface, eliminating hot spot reflections in granite and other surfaces normally generated by traditional LED under cabinets. LEDUR TW features easy installation with captive screws under removable caps. Completely dimmable and linkable, the LEDUR TW is a perfect solution for energy efficient lighting to replace halogen or fluorescent under cabinets offering the dimming flexibility of halogen or xenon and the even light distribution, cool operation and energy efficiency of fluorescents.
FEATURES
| Part Number | NUDTW-8818 |
|---|---|
| Manufacturer | Nora Lighting |
| Watts | 11 Watts |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| CRI | 90 |
| Lumens | 475lm per foot |
| Lumens Per Watt | 50 per foot |
| Beam Angle | Not Specified |
| Rated Life | 30,000 hours + |
| Input Voltage | 120V |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | 0˚C |
| Maximum Operating Temperature | 45˚C ambient temperature |
| Dimensions | 8" |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 732180229109 |
| Specification Sheet | Upon Request |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |