* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Please contact us for information on available accessories.
Product Description:
iLENE Series of dedicated LED Mini Cylinders are available in three sizes and outputs, with pendant or surface mount options. Using COB LED technology, the iLENE produces 90+ CRI with excellent cut-off for visual comfort. Each cylinder includes three field-changeable optics for spot, narrow flood, and flood (installed) beam spreads.
Features:
· 1000lm / 15W LED
· COB LED or Comfort Dim Technology
· Stem, Surface, or Cable Mounted
· 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or Comfort Dim @ 90+ CRI
· Flood (installed), narrow flood, and spot optics included
· Triac, ELV, or 0-10V dimming
· Pendant cone accessory available for decorative purposes appearance
· 5-year limited warranty
| Part Number | NYLM-2C |
|---|---|
| Manufacturer | Nora Lighting |
| Decorative Style | Pendant |
| Watts | 15 Watts |
| Lumens | 1,000lm |
| Lumens Per Watt | 140 lm/W |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin |
| Beam Angle | Not Specified |
| CRI | 90+ |
| Input Voltage | 120V, 120V-277V |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | 6" x 2.75" |
| Length | 6 |
| Width | 3 |
| Height | 3 |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Lead Time | Build Item 1-2 Weeks |
| UPC Code | 732180822416 |