* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
LRL provides uncompromising optical performance and outstanding versatility for a wide variety of area and roadway applications. Our customer focused features include single latch tool-less entry, industry leading surge protection options and superior lumen maintenance and performance, all in an economical design. It is ideal for illuminating walkways, parking lots and roadways.
FEATURES:
• Heavy-duty cast aluminum housing and removable door 3G vibration rated to ensure strength of construction and longevity in application.
• Housing is completely sealed against moisture and environmental contaminants.
• EPA rating: 0.4711
LED:
• Available in IES Type III distributions.
• Color Temperature: 3000/4000/5000K
• Color Rendering Index: >70
• Scalable Lumen Packages from 6,100 to 20,000 Lumens replaces up to 400W Metal Halide.
• Optics is precisely designed to shape the distribution, maximizing efficiency and application spacing.
• Life span: ≥ 100,000 hours.
| Part Number | LRL-100LED-XXK-T3-HV-TLPC3 |
|---|---|
| Manufacturer | Utopia |
| Watts | 100 Watts |
| Lumens | 13600 lm |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 347-480V |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40°F |
| Maximum Operating Temperature | 113°F |
| Dimensions | 23.84" X 10.43" X 6.5" |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Specification Sheet | |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |