* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
LED retrofit trim for use in remodeling or new construction application housing. It can be installed into most 5” or 6-inch incandescent cans, simply install existing housing. The LED downlight series is designed for direct light with UL standards.
• LED retrofit trim is used in existing most other 5” or 6” IC or Non-IC housings
• Primary power disconnect provided for simple connection to a standard Edison (E26) base socket adapter.
• Provided a quick connector. Frosted lens reduces glare optics, self-flanged white painted trim standard.
• Utilizes standard spring clips, installs in most 6” incandescent downlights. Insert spring clips into can and press trim to ceiling.
| Part Number | LRT6-14LED-30K-120-RS3W |
|---|---|
| Manufacturer | Utopia |
| Recessed Can Size | 6 Inch |
| Watts | 14 Watts |
| Lumens | 1018 |
| CRI | 90 |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin |
| Dimmable | Yes |
| Input Voltage | 120V, 120V-277V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | 14°F |
| Maximum Operating Temperature | 122°F |
| Dimensions | 3-15/16" X 7-1/2" / 3-23/32" X 7-31/64" |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Specification Sheet | |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |