* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
The full cut-off wall pack is ideal for both commercial applications with wall mounting. Use on factories, warehouses, self storage, commercial buildings, entrances, walkways and loading docks.
FEATURES:
• Full cut-off dark sky compliant fixtures.
• Die-cast aluminum housing and hinged door frame. Door frame holds lens and seals housing gasket.
• Housing with 1/2” feed-through hubs provided.
• Housing has silicone gasket to seal to lens for wet location.
• Dark bronze finish is standard.
MOUNTING:
• Wall mounting only.
• Easily installed on recessed junction boxes or on direct mounts to the wall with feed thru 1/2” conduit access.
REFLECTOR & COVER:
• Heat and impact resistant tempered frost textured glass lens.
LED:
• High efficient LED modules, components are products of Samsung LEDs. (G2LED : Cree LED)
• 5000K color temperature standard.
• Color Rendering Index: 82+ Ra.
• Luminous Efficacy: 125 LM/W. (G2LED: 100.2)
• Input Voltage: 24Vdc
• 60°/120° Beam Angle. (G2LED available in 120° only)
• 50,000 hours.
| Part Number | LWP3-100-G2LED-XXK-UNV-BZ |
|---|---|
| Manufacturer | Utopia |
| Watts | 100 Watts |
| Lumens | 10020 lm |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -22°F |
| Maximum Operating Temperature | 122°F |
| Dimensions | Height: 9-1/16", Width: 18-1/4", Depth: 17-3/16" |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Specification Sheet | |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |