* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Heavy duty die-cast aluminum housing, arm mount and vertical lamp unit. Modular design LED and aluminum reflector allows for ease of maintenance. Use on walkways, parking areas and street lighting.
FEATURES:
• Heavy duty rugged one-piece die-cast aluminum housing and door frame. Housing is dark bronze polyester powder paint finish standard.
• Silicone gasket provides weatherproof seal between housing and frame.
• Heat and impact resistant tempered clear glass lens.
MOUNTING:
• Provided with a standard heavy-duty adjustable slip fitter mount (SF) or yoke mount (TR) for both ground and wall mount.
• Available 6” long aluminum arm for square pole mounting (PM).
LED:
• High efficient LED modules, components are products of Samsung LEDs.
• 5000K color temperature standard.
• Color Rendering Index: 82+ Ra.
• Input Voltage: 24Vdc
• 60°/120° Beam Angle.
• 50,000 hours.
| Part Number | MFL3-50-G5LED-XXK-UNV-SF-BZ |
|---|---|
| Manufacturer | Utopia |
| Watts | 50 Watts |
| Lumens | 4730 lm |
| Color Temperature | 5000 Kelvin |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -22°F |
| Maximum Operating Temperature | 122°F |
| Dimensions | Height: 17-13/16", Width: 12-31/64", Depth: 5- 17/64" |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Specification Sheet | |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |