* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
The VR9 series is a premium grade architectural linear LED luminaire that can be wall or ceiling mounted. It is designed to provide the extra level of protection and security required in high occupancy public areas
FEATURES:
• Heavy gauge marine grade extruded aluminum with die-cast end caps. Includes knockouts for surface conduit and tandem mounting.
• The polycarbonate lens and tamper resistant fasteners for high abuse areas. Also available with occupancy sensors.
MOUNTING:
• Surface wall, ceiling and pendant mount.
• Can be continuous row mounted as needed.
LENS & REFLECTOR:
• UV stabilized polycarbonate lens available in opal, secured by four tamper resistant screws.
• Precision die formed 20 gauge full reflector that also acts as a wire cover with 92% reflectivity.
LED:
• High quality array LEDs.
• LM80
• Color Temperature: 2700/3000/3500/4000/5000 (K)
• Color Rendering Index: > 82.8
• Calculated L70: 122,000 hours
• Reported L70: >54,000 hours
| Part Number | VR9-4-36LED-xxK-UNV-GR |
|---|---|
| Manufacturer | Utopia |
| Watts | 36 Watts, 40 Watts, 54 Watts, 72 Watts |
| Lumens | 2988 lm - 7969 lm |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Dimmable | No |
| Input Voltage | 120V, 120V-277V, 277V |
| Rated Life | 54,000 hours+ |
| Minimum Operating Temperature | -4°F |
| Maximum Operating Temperature | 122°F |
| Dimensions | Height : 3.39 x Width : 9.26" x Length : 49.13" |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| Specification Sheet | |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |