* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Venas Lighting UFO LED High bay is an affordable LED solution for users who prefer a luminaire with a round form factor. It delivers comfortable and uniform lighting by mounting heights up to 33ft, featuring a black die-cast aluminum housing. Dark powder coat corrosion resistant finish provides long hours salt fog rating. In addition, the external hardware meets the corrosion resistant standard.
• 100W/150W/200W Wattage
• AC100-277V Voltage
| Part Number | U-100WE1YZTXX |
|---|---|
| Watts | 100 Watts, 150 Watts, 200 Watts |
| Lumens | 14000lm/21000lm/28000lm |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 2200 Kelvin, 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 4000 Kelvin, 4500 Kelvin, 5000 Kelvin, 5500 Kelvin, 6500 Kelvin |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Input Voltage | 100V-277V |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | D9.7"xH6.5" |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| Specification Sheet | |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |