* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Wave Lighting's New Artisan Collection adds a stylish look to any outdoor space. Wave Lighting's S50V is designed for wall applications and mounting hardware is included. Options inlcude Photocell.
**Submit a quote request for special pricing on Wave Lighting Products
Specifications • Black, White, & Bronze • Composite Construction • Clear or Frosted Acrylic Diffuser • Wall Mount Only • Minimum Starting Temp -20ºF • UL Listed for Wet Locations
E26 MEDIUM BASE - LE26 • 120V, 50/60Hz • "Screw-In" Medium Base A19/E26 LED Lamp • Estimated 15,000 Hrs L70 • Low Flicker (3K models) • Dimmable (see compatible dimmer list) • 3000K CCT 90CRI or 4000K CCT 80CRI • 3 Year Warranty • UL Listed & Energy Star
LIGHTWAVE LED - LR/LT • 120V, 50/60 Hz • AC Driver-On-Board Array • Estimated 50,000 Hrs L70 • Low Flicker (LT models) • Surge Supression • Dimmable (see compatible dimmer list) • High Efficacy LED Light Source • 3000K or 4000K CCT 80 or 90CRI • 5 Year Warranty • UL Listed & Energy Star
| Part Number | S50V |
|---|---|
| Number of Lamps | 1 Lamp |
| Watts | 12 Watts, 13 Watts |
| Input Voltage | 120V |
| Dimensions | H: 15.25" W: 7.4" E: 9" H/CTR: 2.75" |
| Color Temperature | 3000 Kelvin, 4000 Kelvin |
| Dimmable | Yes |
| CRI | 80 or 90 CRI |
| Specification Sheet | |
| Lumens | LE26 - 800 lumens, LR12- 1000 lumens, LT12 - 1040 lumens |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
| Warranty | 3 Year |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |