Westgate BOL-42-S-C-C-MCTP 23" Square Cone Reflector Clear Lens Bollard Wattage 12W/16W/22W and CCT Selectable
Lead Time
Not Specified
Return Policy
60 Days Terms
SKU
BOL-42-S-C-C-MCTP
Features:
Corrosion Resistant Aluminum for Exterior
Samsung 2835 LED Chips
Wattage & CCT Selectable Switches inside fixture
7-Year Warranty
Electrical:
Voltage: 120-277VAC
Wattage: 12W-16W-22W
Power Factor: >0.9
Efficacy: 130 LPW
Lighting:
Lumens: 2970LM Max.
Color Temperatures: 3000K/4000K/5000K
Color Rendering Index: CRI ≥ 70
Beam Angle : 360°
Lifespan: 70000 Hours
Mechanical:
Flat Top with Cone Reflector & Frosted Lens
Mounting Accessories & Anchor Bolts Included (7-1/2” long)
Operating Temperature: -40°F to 113°F
7 Years Warranty
IP Rating: IP65, Wet Locations
Product Codes:
BOL-42-S-C-C-MCTP-BK
BOL-42-S-C-C-MCTP-BR
More Information
Part Number BOL-42-S-C-C-MCTP
Manufacturer Westgate
Input Voltage 120V-277V
Dimmable No
Rated Life 70,000 hours +
Dimensions 42”(W) x 6 1/3”(H)
Certifications , ,
Warranty 7 Year
Lead Time Not Specified
Write Your Own Review
You're reviewing:Westgate BOL-42-S-C-C-MCTP 23" Square Cone Reflector Clear Lens Bollard Wattage 12W/16W/22W and CCT Selectable
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Ask a question about: Westgate BOL-42-S-C-C-MCTP 23" Square Cone Reflector Clear Lens Bollard Wattage 12W/16W/22W and CCT Selectable