* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Westgate IGL-3W Stainless Steel Integrated LED In-Ground Well Light 12 Volt 3 Watt w/ Optional Trim
Westgate IGL-3W Stainless Steel Integrated LED In-Ground Well Light 12 Volt 3 Watt w/ Optional Trim
Eletrical Specifications:
• Voltage: 12VAC/DC
• Wattage: 3W
Lighting Specifications:
• Lens: Glass
• Light Source: COB Technology
• Dimmable: Yes
• Total lumens: 290LM
• Color temperature: 3000K / 4000K / RGBW
• Beam angle: 45°
Accessories Included:
• Silicon-filled Wire Nuts
• 5ft. SJTW 20AWG Lead Wire
• COB Technology
Product Codes:
IGL-3W-30K
IGL-3W-40K
IGL-3W-RGBW
| Part Number | IGL-3W |
|---|---|
| Manufacturer | Westgate |
| Watts | 3 Watts |
| Lumens | 290 |
| Lumens Per Watt | 96 |
| Color Temperature | RGBW, 3000 Kelvin, 4000 Kelvin |
| Beam Angle | 45° |
| Input Voltage | 12V |
| Dimmable | No |
| Minimum Operating Temperature | -4°F |
| Maximum Operating Temperature | 120° F |
| Dimensions | Light Engine: 2.44" x 3.54" Recessed Housing: 2.2" x 3.39" |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Specification Sheet | |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |