* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
OUTPUT: 300W, 25A. Taps for 12V, 13V, 14V, 15V. One common tap. INPUT: 120V, 60Hz, 2.5A
HOUSING: Stainless steel housing and removable hinged swinging door with lockable latch. Pre-punched bottom and side panels.
FEATURES: DIN rail, photocell receptacle, timer plug, primary amp loop, 25A breaker, heavy-duty grounded 5-foot power cord. Suitable for interior or exteriror use.
AGENCY LISTINGS: ETL approved. Conforms to ANSI/UL 1838.
WARRANTY: Lifetime.
| Part Number | 490542 |
|---|---|
| Manufacturer | Dauer |
| Input Voltage | 120V |
| Output Voltage | 12V, 13V, 14V, 15V |
| Dimensions | 13" x 6.3" x 13.88" |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
ON ORDERS OVER $1000 ONLY
USE CODE: SUPER5OFF
Chat with a lighting expert.

