* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
The EiKO BAYE3 Round High Bay is a high-efficiency LED fixture that delivers up to 150 lumens per watt. It features a Controls Ready design, a 10 ft pre-installed cord, and multiple mounting options for fast, flexible installation in industrial or commercial spaces.
HIGHLIGHTS
• Round high bay designed with performance and value in mind
• Controls Ready makes adding controls quick and easy. Includes screw-in receptacle for Standalone sensors or Networked Lighting Controls
• Includes extended length 10ft power and dimming cord and hook for easy installation
• Reflectors and mounting accessories available
• PowerSet feature allows for multiple lumen stops out of the box
• FieldCCeT features provide multiple color temperature settings in one fixture
CERTIFICATIONS
• UL Certified for US & Canada
• RoHS Compliant
• FCC Compliant
• ICES-005 Compliant
• IP65 Rated
• DesignLights Consortium Premium Qualified - meets the requirements for the highest DLC qualification for efficacy and lumen maintenance
• NSF listed for Splash Zone and Non-Food Zone (modification by EiKO is necessary to meet NSF standards.)
PERFORMANCE
• High efficacy, up to 150 lm/W
• Available in fixed wattage models: 100W, 150W, 200W, 240W or 300W and PowerSet models: power-selectable 150/130/100W and 240/200/180W
• Available in single CCT models: 4000K or 5000K CCT or FieldCCeT models: field-selectable CCT 35/40/5000K
• CRI: >80
• Beam Angle: 90°
• Estimated L70: 100,000 Hours
ELECTRICAL
• Input voltage: 120-277V or 120-347V
• 0-10V dimming, dim-to-off
• 12VDC Aux, 200mA max
• Surge protection: 6kV
• Power factor: >0.9
• THD: <20%
THERMAL
• -40°F to 122°F (-40°C to 50°C) ambient operating temperature
• Ambient operating temperature with sensor (see selected sensor datasheet)
CONSTRUCTION
• Matte black or white powder-coated, die-cast Aluminum
• Impact-resistant polycarbonate lens
• 10ft power and dimming cord
• Hook included
WARRANTY
• 5 Year limited warranty available online. Contact your EiKO sales rep for additional details.
APPLICATIONS
• Warehouses
• Manufacturing Plants
• Distribution Centers
• Grocery Stores
• Gymnasiums
• Indoor Recreational Facilities
• Cold Storage
• Big Box Retail
• Service Repair Centers
KEY FEATURES
CONTROLS READY
Easily add controls anytime without the need for additional wiring.
PRE-INSTALLED 10FT CORD
10ft power and dimming cord out of the box makes installation and servicing easy.
MOUNTING OPTIONS
Multiple ways to mount: eyebolt (included), pipe adapter, hook, or yoke mount (optional). Pipe adapter for pendant mounting (easily connects directly to conduit via 3/4" threaded pipe), includes a hook mount which quickly accommodates chain length, while the adjustable yoke mount is ideal for surface mount applications.
| Part Number | BAYE3-PS150-FCCT-H-WH |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 100 Watts, 130 Watts, 150 Watts |
| Lumens | 22,500 lm / 19,500 lm / 15,000 lm |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Beam Angle | 90° |
| Rated Life | 100,000 hours + |
| IP_Rating | IP65 |
| Input Voltage | 120-347V |
| Dimmable | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Dimensions | 11"x5.7" |
| Certifications | , ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 031293157805 |
| Lead Time | Ships in 2-3 Business Days |