* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
The EiKO LLH-E Linear High Bay delivers ultra-high efficiency at 150 lumens per watt, producing 9,750 to 57,000 lumens while reducing energy costs by up to 60% compared to fluorescent and HID fixtures.
FEATURES
• 150 lpw ultra-high efficiency delivers superior performance over fluorescent and HID, saving up to 60% of energy costs
• Lumens: 9,750 - 57,000; 150 lumens per watt
• Multiple control options, including 0-10V, occupancy sensors, and DLC Qualified Xi-Fi wireless mesh controls system.
• Standard Z10 receptacle simplifies adding controls
CERTIFICATIONS
• UL Listed for dry and damp locations
• DesignLights Consortium® Premium Qualified - meets the requirements for the highest DLC qualification for efficacy and lumen maintenance
PERFORMANCE
• Rated lifetime:
Reported L80 >54,000 hours @ 50°C
Reported L90 44,000 hours @ 50°C
Projected L70 150,000 hours @ 50°C
• 4000K, 5000K CCT
• CRI: >80
• UGR: <28
ELECTRICAL
• Input voltage: 120-277V; 277-480V
• 0-10V dimming to <10% with dim-to-off capability
• Power Factor: >.9
• THD: <20%
• Dimming sink current: 2mA
• Auxiliary Power: 12VDC, 200mA
THERMAL
• -22°F to 122°F (-30°C to 50°C) operating temperature
CONSTRUCTION
• Heavy-gauge steel body with welded frame construction resists twisting and bowing
• Diffuse frosted acrylic lens to control glare (standard) or optional clear lens for higher light output (sold separately)
• 10 ft. Y-toggle aircraft cable mounting hardware included
• Built-in surge protection: 4kV (120-277V); 10kV (277-480V)
WARRANTY
• 5-year limited warranty. Additional warranty options are available. Contact EiKO for details
APPLICATIONS
• Warehouses
• Manufacturing Plants
• Distribution Centers
• Grocery Stores
• Gymnasiums
• Indoor Recreational Facilities
• Cold Storage
• Big Box Retail
• Service Repair Centers
| Part Number | LLH3E/240W/840/UD |
|---|---|
| Manufacturer | Eiko |
| Watts | 240 Watts |
| Lumens | 36,000 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 4000 Kelvin |
| Rated Life | 150,000 hours + |
| Input Voltage | 120V-277V |
| Dimmable | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -22°F |
| Maximum Operating Temperature | 122°F |
| Dimensions | 49.8" x 12.6" x 3.6" |
| Certifications | ![]() ![]() ![]() |
| Warranty | 5 Year |
| UPC Code | 031293123831 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |