Generation Lighting GLC1205MBK Abells 5 Light Chandelier Midnight Black 120V 60 Watts Max
Bulb not included.
Lead Time
Ships in 2-3 Business Days
Return Policy
30 Days Terms
SKU
GLC1205MBK
Features:
• This product may be mounted on a sloped ceiling
• Clear bulb(s) recommended for this fixture
• Easily converts to LED with optional replacement lamps
• Meets Title 24 energy efficiency standards
• Supplied with wire pre-laced through chain
Material List:
1 Body - Steel - Midnight Black
1 Chain - Steel - Midnight Black
Safety Listing:
Safety Listed for Damp Locations
Dimensions:
Diameter: 28"
Width: 28"
Height: 18.0"
Wire: 120" (color;Black)
Chain: 72''
Mounting Proc.: Screw Collar - Chain
Connection: Mounted To Box
Bulbs:
5 - Candelabra G16-1/2 60.0w Max. 120v Not included
More Information
Part Number GLC1205MBK
Manufacturer Generation Lighting
Base Type Candelabra
Width 28
Height 18
Dimmable No
Watts 60 Watts
Input Voltage 120V
Certifications ETL Listed,
UPC Code 785652149658
Lead Time Ships in 2-3 Business Days
Write Your Own Review
You're reviewing:Generation Lighting GLC1205MBK Abells 5 Light Chandelier Midnight Black 120V 60 Watts Max
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
File Icon Spec Sheet (114.97 kB)
Ask a question about: Generation Lighting GLC1205MBK Abells 5 Light Chandelier Midnight Black 120V 60 Watts Max