Generation Lighting GLC1205SB Abells 5 Light Chandelier Satin Brass 120V 60 Watts Max
SKU
GLC1205SB
Features:
• This product may be mounted on a sloped ceiling
• Clear bulb(s) recommended for this fixture
• Easily converts to LED with optional replacement lamps
• Meets Title 24 energy efficiency standards
• Supplied with wire pre-laced through chain
Material List:
1 Body - Steel - Satin Brass
1 Chain - Steel - Satin Brass
Dimensions:
Diameter: 28"
Width: 28"
Height: 18.0"
Wire: 120" (color;Clear Silver)
Chain: 72''
Mounting Proc.: Screw Collar - Chain
Connection: Mounted To Box
Bulbs:
5 - Candelabra G16-1/2 60.0w Max. 120v Not included
More Information
Part Number GLC1205SB
Manufacturer Generation Lighting
Base Type Candelabra
Width 28
Height 18
Dimmable No
Watts 60 Watts
Input Voltage 120V
Certifications ETL Listed,
UPC Code 785652149665
Lead Time Ships in 2-3 Business Days
Write Your Own Review
You're reviewing:Generation Lighting GLC1205SB Abells 5 Light Chandelier Satin Brass 120V 60 Watts Max
File Icon Spec Sheet (114.91 kB)
Ask a question about: Generation Lighting GLC1205SB Abells 5 Light Chandelier Satin Brass 120V 60 Watts Max