* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
Description: 3″ Round Deep Regressed LED – Elegant Design Without Glare. Interchangeable Trims With High End Finishes. Commercial Grade Quality Built To Last
Features and Benefits:
Model LD3R
3/4″ Regressed & 38° Degree Directional Beam for Reduced Glare
Type IC Rated - No Housing Required
5CCT user selectable 2700-3000-3500-4000-5000K or Dim to Warm 3000K to 1800K option
CRI 90+ for True Color Rendering
Driver Inside Connection Box - No Junction Box Needed
| Part Number | LDR3 |
|---|---|
| Manufacturer | Lotus |
| Watts | 15 Watts |
| Lumens | 780-940 |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin, 4000 Kelvin, 5000 Kelvin |
| Dimmable | Yes |
| Input Voltage | 120V |
| Rated Life | 50,000 hours + |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Temperature | +104°F (+40°C) |
| Dimensions | ID 3 1/4" OD 4 1/4" Depth 2 1/2" Cut Out 3 1/2" |
| Certifications | ![]() ![]() |
| Warranty | 10 Year |
| Specification Sheet | |
| UPC Code | 733447501938 |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |