* Excludes certain products - Only available for purchases of $1000 or More
OUTPUT: 150W, 12.5A. Taps for 12V, 13V, 14V, 15V. One common tap.
INPUT: 120V, 60HZ, 1.25A HOUSING: Stainless steel housing and removable hinged swinging door with lockable latch. Pre-punched bottom and side panels.
FEATURES: DIN rail, photocell receptacle, timer plug, primary amp loop, 12.5A breaker, heavy-duty grounded 5-foot power cord. suitable for interior or exterior use.
AGENCY LISTINGS: ETL approved (5013561). Conforms to ANSI/UL 1838.
WARRANTY: Lifetime.
| Part Number | 490541 |
|---|---|
| Manufacturer | Dauer |
| Input Voltage | 120V |
| Output Voltage | 12V, 13V, 14V, 15V |
| Dimensions | 11.75" x 5.5" x 12.88" |
| Certifications | ![]() |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Lead Time | In Stock - Quick Ship |
ON ORDERS OVER $1000 ONLY
USE CODE: SUPER5OFF
Chat with a lighting expert.

